korepetycje online szkoła średnia

Dlaczego Twoje dziecko nie lubi matematyki?

Badania pokazują, że około 80% uczniów nie lubi matematyki lub uważa ją za zbyt trudną. Uważają, że jest uczona w nudny sposób! Matematyka w szkole to przeważnie rozwiązywanie zadań z podręcznika i wkuwanie wzorów.

Przyczyny problemu

Okazuje się, że jest to powszechny i ogólnoświatowy problem. Wymienia się kilka głównych przyczyn problemów uczniów z matematyką. Oto i one:

1. Uczniowie nie dostrzegają związku matematyki, jakiej uczą się na lekcjach z rzeczywistością. Oderwane od życia pojęcia, obliczenia i zadania są dla nich po prostu nudne.

2. To oderwanie matematyki od świata, w którym żyją uczniowie i od tego, co ich interesuje, skutkuje brakiem motywacji. Motywację obniża też lęk i poczucie mierzenia się ze zbyt trudnymi wyzwaniami.

3. Inne przedmioty są bardziej tolerancyjne – można wiedzieć trochę, użyć kreatywności, coś z czymś skojarzyć czy popisać się elokwencją. Natomiast w matematyce albo wiesz, jak rozwiązać dane zadanie, albo nie. Ponadto nawet niewielki błąd ma znaczenie. Natomiast w szkolnej edukacji nie ma miejsca na popełnianie błędów, więc uczniowie po prostu boją się matematyki.

4. W matematyce, inaczej niż w innych przedmiotach, nauka kolejnych zagadnień wymaga znajomości poprzednich. Jeśli uczeń nie zdąży na czas opanować materiału czy nie zrozumie podstaw, nie da sobie rady z następnymi tematami. Warto w tym miejscu dodać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, ma indywidualne potrzeby i możliwości.

Antidotum

Korepetycje online z matematyki, które oferujemy pomagają odczarować niechęć młodego człowieka do matematyki. Czasem wystarczy niewielka zmiana, aby uzyskać pożądane efekty: inny sposób tłumaczenia zagadnień matematycznych, pokazanie ich przydatności w życiu codziennym, odmienne podejście do ucznia – bez uprzedzeń w stylu: ty zawsze…, i tak…. Czasem wystarczy nadrobić zaległości, aby uczeń poczuł się pewniejszy siebie i sięgał po matematyczne wyzwania. Serdecznie zapraszamy do współpracy!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *